KAKAO prah je nezaslađeni čokoladni proizvod koji desertima i pićima daje duboki okus čokolade. Plod kakaovca je relativno velika mahuna koja je cijela jestiva i puna dragocjenih sjemenki. Mahuna sadrži između 20 i 70 sjemenki koje su obavijene aromatičnom, bijelom pulpom, koja se također koristi u proizvodnji, ali su sjemenke najbitnije.
Sjemenke su smeđe, veličine badema i od njih se dobivaju kakao prah i kakao maslac. Svako sjeme sadrži do 50% masnoće od koje se izrađuje kakao maslac. Kakao prah nastaje tako da se mast, odnosno kakao maslac ukloni iz zrna kakaovca tijekom obrade, a preostale krute tvari se suše i melju u proizvod koji se prodaje kao kakao prah. Netretirani kakao prah je gorak i kiseo.
Kakao prah je sastojak koji nedostaje bijeloj čokoladi
Čokolada je kombinacija krutih dijelova kakaa i kakao maslaca, pomiješanih sa šećerom i nekim oblikom emulgatora, poput lecitina, koji drži sastojke zajedno. Kakao prah prvenstveno sadrži čvrste tvari kakaovca i samo oko 10 do 15 posto kakao maslaca, dok čokolada sadrži oko 50 posto ili više.
Kakao prah je sastojak koji nedostaje u takozvanoj bijeloj čokoladi, koja se proizvodi kombiniranjem kakao maslaca i šećera (plus emulgatora), ali bez stvarnih krutih tvari kakaovca.
Kakao prah nije isto što i instant kakao, koji se u kombinaciji s vrućom vodom ili mlijekom trenutno pretvara u šalicu slatkog, vrućeg napitka. Instant kakao sadrži kakao, šećer, dehidrirano mlijeko i druge sastojke te se ne koristi za izradu slastica i pečenje kolača. Isto tako, nemojte pokušati napraviti šalicu vruće čokolade jednostavnim dodavanjem vruće vode u nezaslađeni kakao prah.
Vrste
Dvije osnovne vrste kakao praha su prirodni kakao prah i onaj obrađen takozvanom nizozemskom metodom. Prirodni kakao prah proizveden Broma postupkom, zadržava prirodnu pH vrijednost koja je kisela, ima intenzivniji okus i svjetliju, crvenkasto-smeđu boju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Nizozemska metoda uključuje namakanje zrna kakaovca u alkalnoj otopini i proizvodi tamniji, smeđi kakao prah s kemijski neutralnom pH vrijednosti, što rezultira blažim okusom.
Prilikom izrade kolača je bitna vrsta kakaa koju koristite jer kiselost kakaa može biti jedina stvar koja aktivira dizanje tijesta u receptu, ali kod nas se u trgovinama u pravilu može pronaći prirodni kakao prah.
Zbog svoje kiselosti, prirodni kakao se često u receptima kombinira sa sodom bikarbonom, čime se neutralizira kiselost i stvara ugljični dioksid koji pomaže kolačima pri dizanju.
Skladištenje
Kakao prah se čuva do dvije godine u hermetički zatvorenoj posudi na hladnom, tamnom i suhom mjestu. Kakao prah kupljen u limenci s poklopcem koji se čvrsto zatvara može ostati u originalnom pakiranju. Nemojte čuvati kakao prah u hladnjaku ili zamrzivaču jer vlaga utječe na teksturu i može dovesti do kvarenja.
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?